Uszkodzenia bicepsa

Co oznacza „zerwanie bicepsa”?

Biceps, czyli mięsień dwugłowy ramienia posiada dwa ścięgna początkowe. Przyczepiają się one oddzielnie w górnej części barku. Pierwsza część mięśnia – głowa długa i jej ścięgno, zwane ścięgnem głowy długiej przyczepia się bezpośrednio do obrąbka łopatki i znajduje się wewnątrz stawu ramiennego. Druga część mięśnia – głowa krótka i jej ścięgno, zwane krótką głową, przyczepia się do wyrostka kruczego czyli pozastawowo. Następnie dwa ścięgna przebiegają poniżej stawu ramiennego gdzie dalej przechodzą w dwa brzuśce mięśniowe, łączą się w jedną część i później cały mięsień przyczepia się ścięgnem końcowym poniżej łokcia – do kości promieniowej. Biceps to mięsień odpowiedzialny za zginanie ramienia w łokciu, supinację przedramienia i zginanie barku. 

Biceps jest używany niezliczoną ilość razy dziennie i służy do wykonywania wielu różnych czynności. Ze względu na lokalizację i ciągłą pracę, urazy ścięgien m. dwugłowego są częste i mogą być przyczyną nagłego, silnego bólu barku lub łokcia.

Uszkodzenie ścięgna m. dwugłowego może wystąpić na poziomie stawu ramiennego i łokciowego. Ścięgna te mogą uszkodzić się w miejscu przyczepu w wyniku urazu przy pracy, kontuzji sportowej ale i bez urazu z ekstremalnego zużycia (licznych mikrourazów, które nie pozwalają na gojenie i przebudowę ścięgna). 

Zerwania bicepsa to najczęściej uszkodzenie ścięgna gł. długiej, podczas gdy uszkodzenie ścięgna głowy krótkiej lub przyczepu dalszego to rzadkość.

Jakie są objawy zerwania ścięgna bicepsa?

Typowe objawy zerwanego bicepsa to:

  • Nagły ból w górnej części ramienia lub okolicy łokcia po str. przedniej (w zależności od lokalizacji uszkodzenia). Ból będzie się zmniejszał przez kolejne dni po urazie. Jeśli wcześniej biceps chorował tzn. doszło do zapalenia biceps to bólu przy zerwaniu możemy nie poczuć. Wówczas będzie obecnie uczucie „trzaśnięcia” gdzieś w ramieniu
  • Ból i tkliwość w miejscu uszkodzenia
  • Fizyczna zmiana w przedniej części ramienia, czasami wybrzuszenie spowodowane tym, że ścięgno nie utrzymuje już mięśnia w swoim miejscu. Nazywa się to „objawem/mięśniem Popeye’a”

Jak rozpoznaje się uraz ścięgna bicepsa?

Uszkodzenie bicepsa ma swoje typowe objawy kliniczne opisane powyżej, zazwyczaj badanie przedmiotowe wystarcza żeby postawić rozpoznanie. Badanie USG oczywiście pomoże w ustaleniu rozpoznania, jest to najszybsze, najprostsze i najszerzej dostępne badanie obrazowe w tej sytuacji. Dodatkowo można również wykonać rezonans magnetyczny, ale to badanie zajmie więcej czasu. Przeglądowe zdjęcie rentgenowskie może ujawnić patologie kostne. 

Jak to leczyć?

Nieoperacyjne – kiedy?

Jeśli doszło do uszkodzenia ścięgna głowy długiej u pacjenta mało wymagającego zaleca się leczenie nieoperacyjne – odpoczynek, okłady z lodu, leki przeciwzapalne. Rehabilitacja przyśpiesza proces gojenia i przebudowy tkanek. Należy pamiętać, że deformacja „Popeye’a” pozostanie widoczna. 

Leczenie chirurgiczne

Jeśli do uszkodzenia doszło u osoby młodej/aktywnej to uszkodzenie bicepsa należy operować – w celu ponownego zakotwiczenia zerwanego ścięgna do kości.

Abu szczegółowo omówić tego typu uraz i leczenie zapraszam na wizytę.